http://nashbell.com
timp infinitiv întâi masculin singular întâi neutru singular întâi feminin singular doua masculin singular doua neutru singular doua feminin singular treia masculin singular treia neutru singular treia feminin singular întâi masculin plural întâi neutru plural întâi feminin plural doua masculin plural doua neutru plural doua feminin plural treia masculin plural treia neutru plural treia feminin plural
trecut [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
a [nu] fi eu [nu] am / [n-am] fost tu [nu] ai / [n-ai] fost el [nu] a / [n-a] fost ea [nu] a / [n-a] fost noi [nu] am / [n-am] fost voi [nu] ați / [n-ați] fost ei [nu] au / [n-au] fost ele [nu] au / [n-au] fost
[] [] / [-] [] / [-] [] / [] [] / [] [] / [-] [] / [-] [] / [-] [] / [-]
prezent [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
a [nu] fi eu [nu] sunt tu [nu] ești el [nu] este ea [nu] este noi [nu] suntem voi [nu] sunteți ei [nu] sunt ele [nu] sunt
[] [] [] [] [] [] [] [] []
viitor [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
a [nu] fi eu [nu] voi fi tu [nu] veți fi el [nu] va fi ea [nu] va fi noi [nu] vom fi voi [nu] veți fi ei [nu] vor fi ele [nu] vor fi
[] [] [] [] [] [] [] [] []
imperativ [] / [ ] [ ] / / [ ] [ ] /
a [nu] fi    
[]    
trecut [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
a [nu] avea                
[]                
prezent [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []
a [nu] avea eu [nu] am / [n-am] tu [nu] ai / [n-ai] el [nu] are / [n-are] ea [nu] are / [n-are] noi [nu] avem / [n-avem] voi [nu] avețI / [n-avețI] ei [nu] au / [n-au] ele [nu] au [n-au]
[] [] / [-] [] / [-] [] / [-] [] / [-] [] / [-] [] / [-] [] / [-] [] / [-]
viitor []                    
a [nu] avea                
[]                
imperativ [] /     / /     /
a [nu] avea    
[]    
trecut
a plăcea                
'                
prezent
a plăcea îmi plăcea îți plăcea îi plăcea ne plăcea vă plăcea le plăcea
' ' ' ' ' ' '
viitor
a plăcea                
'                
imperativ /     / /     /
a plăcea    
'    
trecut
a aștepta eu am așteptat tu ai așteptat el a așteptat ea a așteptat noi am așteptat voi ați așteptat ei au așteptat ele au așteptat
prezent
a aștepta eu aștept   el așteptă ea așteptă noi așteptăm voi așteptați ei așteptă ele așteptă
viitor
a aștepta eu voi aștepta tu vei aștepta el va aștepta ea va aștepta noi vom aștepta voi veți aștepta ei vor aștepta ele vor aștepta
imperativ / / / /
a aștepta așteptați așteptați
trecut
a vedea eu am văzut tu ai văzut el a văzut ea a văzut noi am văzut voi ați văzut ei au văzut ele au văzut
prezent
a vedea eu văd tu vezi el vede ea vede noi vedem voi vedeți ei văd ele văd
viitor
a vedea eu voi vedea tu vei vedea el va vedea ea va vedea noi vom vedea voi veți vedea ei vor vedea ele vor vedea
imperativ / / / /
a vedea vezi vedeți
trecut
a face eu făcut tu făcut el făcut ea făcut noi făcut voi făcut ei făcut ele făcut
'
prezent
a face eu fac tu faci el face ea face noi facem voi faceți ei fac ele fac
' ' ' ' ' '
viitor
a face eu voi face tu ve face el va face ea va face noi vom face voi veți face ei vor face ele vor face
' ' ' ' ' ' ' ' '
imperativ / / / /
a face faceți
' '
trecut
a gândi eu am gândit tu ai gândit el a gândit ea a gândit noi am gândit voi ați gândit ei au gândit ele au gândit
' ' ' ' ' ' ' ' '
prezent
a gândi eu gândesc tu gândești el gândește ea gândește noi gândim voi gândiți ei gândesc ele gândesc
' ' ' ' ' ' ' ' '
viitor
a gândi eu voi gândi tu vei gândi el va gândi ea va gândi noi vom gândi voi veți gândi ei vor gândi ele vor gândi
' ' ' ' ' ' ' ' '
imperativ / / / /
a gândi gândește gândiți
'   '
trecut
a iubi eu am iubit tu ai iubit el a iubit ea a iubit noi am iubit voi ați iubit ei au iubit ele au iubit
prezent
a iubi eu iubesc tu iubești el iubește ea iubește noi iubim voi iubiți ei iubesc ele iubesc
viitor
a iubi eu voi iubi tu vei iubi el va iubi ea va iubi noi vom iubi voi veți iubi ei vor iubi ele vor iubi
imperativ / / / /
a iubi iubește iubiți
trecut
a hotărî eu am hotărât tu ai hotărât el a hotărât ea a hotărât noi am hotărât voi ați hotărât ei au hotărât ele au hotărât
prezent
a hotărî eu hotărăsc tu hotărăști el hotărăște ea hotărăște noi hotărăm voi hotărăți ei hotărăsc ele hotărăsc
viitor
a hotărî eu voi hotărî tu vei hotărî el va hotărî ea va hotărî noi vom hotărî voi veți hotărî ei vor hotărî ele vor hotărî
imperativ / / / /
a hotărî hotărăște hotărăt
prezent
  eu sunt fericit tu ești fericit el este fericit ea este fericită        
  ' ' '
prezent
a-i fi dor (de) îmi este dor îți este dor îi este dor ne este dor vă este dor le este dor